Drukarka do opłatków – jak działa i czy opłaca się w nią inwestować?
Drukarka do opłatków jeszcze kilka lat temu zaliczała się do najbardziej nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w branży cukierniczej. Obecnie dostarczane przez nie możliwości nie należą już do najbardziej efektownych ani opłacalnych. Dlaczego?
Drukarka do opłatków to po prostu starszy rodzaj drukarki spożywczej, wyposażony w ograniczoną liczbę funkcji. Za pomocą tego urządzenia możesz udekorować wyłącznie papier jadalny, fondant lub folię transferową do czekolady. Co więcej, musisz w tym celu kupować gotowe arkusze tych podłoży, o formacie nie większym niż A3.
Mimo to drukarkę do opłatków z pewnością spotkasz jeszcze w wielu cukierniach. Dzieje się tak nie bez powodu! Zastosowanie druku spożywczego znacznie przyspiesza produkcję wyrobów cukierniczych. Ponadto dzięki jego wykorzystaniu samo tworzenie dekoracji cukierniczych może być o wiele łatwiejsze.
Papier jadalny – rodzaje i zastosowania
Jadalny papier funkcjonuje w branży cukierniczej pod wieloma nazwami. Zaliczają się do nich: opłatek (określany także jako papier opłatkowy lub papier waflowy) oraz papier cukrowy (znany pod nazwami opłatek cukrowy oraz opłatek na masie cukrowej). Zapewne zastanawiasz się, czym różnią się rodzaje papieru jadalnego i jak możesz je wykorzystać.
Wydruk jadalny na papierze opłatkowym możesz przygotować z wykorzystaniem każdego podstawowego modelu drukarki spożywczej. Większość dostępnych na rynku drukarek do opłatków drukuje wyłącznie na opłatku w formacie A4. Podobnie jest w przypadku papieru cukrowego.
Proces zadruku w obu przypadkach wygląda identycznie i opiera się na technologii wykorzystywanej przez biurowe drukarki atramentowe. Do stworzenia nadruku jadalnego stosowane są atramenty spożywcze, co oznacza, że jest on całkowicie bezpieczny do spożycia. Tusze jadalne muszą bowiem spełniać normy bezpieczeństwa, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.
Jak drukować na papierze waflowym?
Do wykonania nadruku na opłatku niezbędny jest zakup gotowych arkuszy papieru opłatkowego. W hurtowniach opłatek jest dostępny w formie arkuszy o różnej grubości, wynoszącej od 0,27 mm do 0,6 mm. Do tworzenia wydruków jadalnych najczęściej wykorzystywane są opłatki o grubości co najmniej 0,5 mm.
Opłatek o takiej grubości jest sztywny i ma tendencję do łatwego kruszenia się. Oznacza to, że musisz się dodatkowo zastanawiać, jak zrobić żel na opłatek do tortu, żeby odpowiednio zabezpieczyć dekorację cukierniczą.
Druk spożywczy na opłatku sprawdza się w niewielkich pracowniach cukierniczych, w których zagospodarowano dłuższy czas na realizację zamówień na słodkości. Wynika to ze specyfiki procesu tworzenia dekoracji cukierniczych, który w tym przypadku składa się z kilku czasochłonnych kroków.
Druk spożywczy na papierze cukrowym
W hurtowniach dostępne są arkusze papieru cukrowego w formatach A4 oraz A3. Każdy z nich jest umieszczony na cienkiej folii, która jest niezbędna podczas tworzenia dekoracji cukierniczych z wykorzystaniem drukarki spożywczej.
Papier cukrowy od opłatka różni się elastycznością – opłatek cukrowy jest o wiele mniej kruchy od standardowego papieru waflowego. Dodatkowo cechuje się lepszą jakością wydruku i bardziej intensywnymi barwami gotowej dekoracji. Nie dotyczy go także problem marszczenia się wydruku jadalnego, który może wystąpić w przypadku druku na opłatku.
Tak samo, jak w przypadku druku na opłatku, druk na papierze cukrowym sprawdza się w pracowniach cukierniczych, w których liczba zamówień na słodkości z nadrukiem jadalnym jest niewielka. Również w tym przypadku wynika to z ilości czasu, potrzebnej do przygotowania dekoracji cukierniczych z wykorzystaniem drukarki do opłatków.
Czy drukarka do opłatków drukuje na fondancie?
Odpowiedź na to pytanie brzmi “tak”, ale występują tu pewne ograniczenia. Aby fondant nadawał się do zadrukowania z wykorzystaniem drukarki spożywczej, musi być bardzo cienki. Z tego powodu konieczne będą zakupy w hurtowni, gdzie znajdziesz fondant w formie arkuszy w formatach A4 oraz A3.
W porównaniu z opłatkiem i papierem cukrowym fondant stanowi najbardziej elastyczne podłoże. Dzięki temu z pewnością uzyskasz na nim dobrą jakość wydruku. Jednak ze względu na jego grubość, możesz mieć trudności z odklejeniem gotowego wydruku i przeniesieniem go na wyroby cukiernicze.
Tworzenie dekoracji cukierniczych z wykorzystaniem gotowych arkuszy fondantu wiąże się z wykonaniem kilku czasochłonnych kroków. Z tego powodu sprawdzi się on w cukierniach, które planują jedynie okazjonalną produkcję słodyczy z zastosowaniem drukarki do opłatków.
Jak działa folia transferowa do czekolady?
Folia transferowa do czekolady, określana także jako folia karotenowa, choco transfer lub papier transferowy, to arkusz foliowy pokryty masłem kakaowym. Możesz go zadrukować z wykorzystaniem drukarki do opłatków.
Podczas wykonywania dekoracji z użyciem folii transferowej do czekolady, możesz natrafić na pewne trudności. Po pierwsze, jeżeli wykorzystasz czekoladę o zbyt wysokiej temperaturze, wydruk może ulec rozmazaniu. Może się to także wydarzyć, jeżeli użyjesz zbyt dużo siły do rozprowadzenia czekolady. Taki sam skutek nastąpi, gdy folia transferowa będzie przechowywana w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności.
Nawet jeżeli uda Ci się uzyskać wydruk o wysokiej jakości, przy ściąganiu folii może się okazać, że nie odbił się on całkowicie. Dlatego ten rodzaj druku spożywczego jest zalecany dla pracowni, w których możliwe jest zagospodarowanie większej ilości czasu na realizację zamówień.
Jak wygląda praca w cukierni z drukarką do opłatków?
Tworzenie dekoracji cukierniczych z zastosowaniem drukarki do opłatków to pracochłonny proces. Mimo że przebiega on szybciej niż ręczne ozdabianie słodkości, to i tak wymaga zastosowania kilku kroków. Ponadto podczas pracy w cukierni trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia.
Jeżeli w przypadku druku na opłatku nie zabezpieczysz wydruku specjalnym żelem, na opłatku nałożonym na tort mogą pojawić się plamy. Aby tego uniknąć, możesz także nałożyć papier waflowy na tort niedługo (około 2 godziny) przed ustawieniem go na słodki stół. Pamiętaj, żeby dobrze przykleić krawędzie wydruku do powierzchni tortu i weź pod uwagę to, że mogą się one zacząć odklejać.
Po przełożeniu zadrukowanego papieru cukrowego na słodkości nie możesz go już przenosić ani w ogóle dotykać. Jeśli to zrobisz, możesz w ten sposób pozostawić nieestetyczne smugi na powierzchni papieru cukrowego. Uważaj także na rodzaj kremu, na który nakładasz papier cukrowy lub fondant. Jeżeli umieścisz wydruk na kremie wyprodukowanym na bazie śmietany, rozpuści się on jeszcze przed odebraniem zamówienia przez klienta.
Drukarka do opłatków czy… rozwiązanie, które opłaca się bardziej, czyli ploter cukierniczy jako niezbędne wyposażenie cukierni
Ploter cukierniczy to najbardziej innowacyjny rodzaj drukarki spożywczej. W związku z tym urządzenie to dostarcza najwięcej możliwości związanych z drukiem spożywczym. Ploter drukujący nie wymaga inwestycji w gotowe arkusze papieru jadalnego, fondantu ani folii transferowej. Za pomocą plotera cukierniczego możesz drukować bezpośrednio na dowolnym podłożu cukierniczym.
Możesz go wykorzystać do dekorowania dowolnych wyrobów cukierniczych – sprawdzi się zarówno do ozdabiania tortów, jak i drobnych słodkości. Tego rodzaju druku spożywczego dotyczy najmniej ograniczeń. Ploter cukierniczy, podobnie jak pozostałe modele drukarek spożywczych, podczas pracy wykorzystuje tusze jadalne. Zastosowane w urządzeniu atramenty są całkowicie jadalne i bezpieczne do spożycia. Ich dodatkową zaletą jest brak wpływu na smak i zapach gotowych słodkości.
Doskonale sprawdza się on w niewielkich pracowniach cukierniczych, w których wyroby cukiernicze z nadrukiem jadalnym powstają wyłącznie na specjalne zamówienie. Jest coraz bardziej potrzebny także w dużych zakładach, w których słodkości z nadrukiem jadalnym powstają w dużych nakładach każdego dnia.