Barwniki spożywcze i tusze jadalne – czym się różnią?
Barwniki spożywcze w różnych postaciach są od lat wykorzystywane podczas pracy w cukierni. Niedawno na rynku dołączyły do nich tusze jadalne, przeznaczone do wszelkiego rodzaju urządzeń drukujących. Z atramentami spożywczymi możesz spotkać się zarówno podczas pracy z drukarką do opłatków, jak i z ploterem cukierniczym.
Na pewno zastanawiasz się, czym tusze jadalne różnią się od dobrze znanych w cukiernictwie barwników spożywczych. Tusze jadalne są po prostu roztworami, w których składzie znajdują się wyłącznie barwniki spożywcze, woda oraz dodatki, zapewniające im utrzymanie odpowiedniej struktury oraz trwałości. Bardzo podobny skład mają szeroko stosowane barwniki spożywcze w płynie oraz w sprayu.
Jednak tak właściwie, dlaczego stosowanie barwników spożywczych jest tak powszechne w cukiernictwie? Estetyczny wygląd jedzenia i jego intensywne barwy w głównej mierze odpowiadają za przykucie uwagi konsumentów. Co więcej, mają one także wpływ na sam odbiór smaku i zapachu żywności. Oznacza to, że jeżeli zadbasz o kolorowe dekoracje cukiernicze wysokiej jakości, zagwarantujesz sobie dobre wyniki sprzedaży w Twojej cukierni.
Rodzaje barwników spożywczych i ich zastosowanie w cukiernictwie
W przemyśle spożywczym stosuje się je, aby nadać, podtrzymać lub przywrócić barwę produktom żywnościowym. W branży cukierniczej barwniki spożywcze są bezsprzecznie wykorzystywane przede wszystkim do dekorowania wyrobów cukierniczych. Ich pochodzenie może być naturalne lub syntetyczne. Syntetyczne mogą przy tym być organiczne lub nieorganiczne. Naturalne pozyskuje się poprzez ekstrakcję surowców roślinnych lub zwierzęcych.
Poza pochodzeniem barwników spożywczych niezwykle istotna jest także forma, w jakiej występują. W hurtowniach cukierniczych możesz dostać głównie barwniki spożywcze w proszku i żelu. Na rynku dostępne są też takie w sprayu, w płynie oraz pudry barwiące, a także barwniki spożywcze do aerografu. W sklepach z zaopatrzeniem znajdziesz je również w formie farbek i pisaków spożywczych.
Co jest łatwiejsze w stosowaniu – tusze jadalne czy barwniki spożywcze?
W przypadku pracy z drukarką spożywczą lub ploterem cukierniczym sprawa jest prosta. Nie musisz się tu zastanawiać, jaki rodzaj barwników spożywczych wybrać, aby udekorować dane podłoże. Wystarczy, że kupisz tusze jadalne dedykowane do plotera cukierniczego, a z pewnością uzyskasz doskonałe efekty na każdym podłożu cukierniczym.
Praca z barwnikami spożywczymi jest trochę bardziej skomplikowana. Naturalne barwniki spożywcze są wrażliwe zarówno na czynniki atmosferyczne, przez co musisz uważać na ich sposób przechowywania, jak również na skład Twoich produktów. Z kolei barwniki syntetyczne są trwalsze od barwników spożywczych naturalnych, ale niektóre z nich mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
Jak używać barwników spożywczych?
Barwniki spożywcze w proszku zazwyczaj są rozpuszczalne w wodzie lub alkoholu, z kolei niewiele z nich rozpuszcza się także w tłuszczu. W związku z tym barwników spożywczych, które nie rozpuszczają się w tłuszczu, nie możesz wykorzystać do ozdabiania czekolady i kremów z dodatkiem tłuszczu. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu konkretnej barwy, musisz stopniowo zwiększać ilość barwnika spożywczego w proszku, aby ją uzyskać.
Pamiętaj, aby jeszcze bardziej uważać przy korzystaniu z barwników spożywczych w żelu. Podobnie do barwników spożywczych w proszku, ich ilość należy zwiększać stopniowo. Co ważne, jeżeli wykorzystasz je w zbyt dużej ilości, czekają Cię przykre konsekwencje. Barwniki spożywcze w żelu mogą bowiem spowodować zmianę smaku oraz zapachu dekorowanych produktów. Ten rodzaj barwników spożywczych ma mimo to wiele zastosowań. Możesz je wykorzystać do ozdabiania polewy czekoladowej, tłustych mas i kremów.
Największą liczbę zastosowań mają barwniki spożywcze w płynie. Ten rodzaj barwników rozpuszcza się w wodzie oraz w tłuszczu. Pamiętaj jednak, że niektóre barwniki spożywcze w płynie mogą zmienić swój kolor w zależności od tego, jaką ilość wykorzystasz oraz jakie będzie pH dekorowanych wyrobów cukierniczych.
Czy barwniki spożywcze są bezpieczne?
Podobnie jak tusze jadalne przeznaczone do drukarek spożywczych są w 100% bezpieczne do spożycia. Przed wprowadzeniem ich na rynek, muszą zostać dopuszczone do obrotu na podstawie szeregu przepisów i regulacji.
Na poziomie krajowym dba o to Ministerstwo Zdrowia. Ponadto barwniki spożywcze i tusze jadalne muszą spełniać restrykcyjne normy ustalone dla krajów należących do Unii Europejskiej. Wiąże się to z przeprowadzeniem licznych badań i analiz, na podstawie których są im przyznawane certyfikaty jakości.
Dlaczego wykorzystanie tuszy jadalnych jest opłacalne?
Tusze jadalne, przeznaczone do plotera cukierniczego, mają nieograniczone zastosowania niezależnie od rodzaju słodkości, które chcesz udekorować. Atramenty spożywcze możesz zastosować na wszelkiego rodzaju podłożach cukierniczych. Co najważniejsze, dzięki technologii bezpośredniego druku spożywczego na wszystkich uzyskasz doskonałe efekty druku.
Ponadto zużycie tuszy jadalnych jest niezwykle ekonomiczne. Oznacza to, że zużyjesz ich o wiele mniej, niż w przypadku tworzenia dekoracji cukierniczych odręcznie. Co więcej, po zużyciu tuszy jadalnych w kartridżach, możesz je uzupełnić za pomocą systemu niekapiących butelek, które wystarczą Ci na wiele miesięcy codziennej pracy. Pozwoli Ci to na dalsze ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.
Co najważniejsze, produkcja dekoracji cukierniczych w Twojej pracowni będzie na najwyższym poziomie, przy o wiele mniejszym nakładzie pracy i czasu potrzebnego na jej wykonanie. Dzięki temu będziesz w stanie realizować jeszcze więcej zleceń i rozwijać swoją działalność nawet w czasie ciągle rosnącej inflacji!