Dekoracje cukiernicze, czyli o jedzeniu oczami

Autor wpisu Dariusz Żebrowski
Data dodania

Z pewnością dobrze znasz wyrażenie “jeść oczami”. Wbrew pozorom, nie jest ono pozbawione podstaw. Estetyczny wygląd jedzenia (osiągany m.in. przez dekoracje cukiernicze) pełni w końcu ważną rolę! To właśnie wygląd jedzenia w pierwszej kolejności przykuwa naszą uwagę. Co ciekawe, wpływa on także na to, jak odbieramy smak i zapach żywności.

Badaniem tego wpływu zajmuje się dziedzina nauki, zwana neurogastronomią. Specjaliści z tej dziedziny próbują ustalić, jak na odczuwanie smaku oddziałują wrażenia, które są odbierane za pomocą pozostałych zmysłów [1,2]. Zastanawiasz się, czy ma to jakieś znaczenie z perspektywy cukierników? Oczywiście, że tak! Barwniki spożywcze mają o wiele większy potencjał niż myślisz.

Ozdoby cukiernicze a smak słodkości

Kolorowe tusze jadalne wpływają na smak wyrobów cukierniczych ze względu na sposób, w jaki korzystamy ze zmysłu smaku. Podczas jedzenia, smak i zapach potraw są wzmacniane przez wrażenia, które odbieramy za pomocą wzroku, dotyku, a nawet słuchu!

Z tego powodu na smak wyrobów cukierniczych, i decyzję o ich zakupie, wpływa wiele czynników. Kolorowe dekoracje cukiernicze, personalizowane pudełko słodyczy, a nawet posypka na tort mają tu ogromne znaczenie! Również czynniki, takie jak sztućce i ich ciężar, muzyka oraz oświetlenie wybrane na bankiet, mocno wpływają smak słodkości [3-5].

Dlaczego jednak barwniki spożywcze, zawarte w atramentach do drukarek, są tak ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta! To właśnie wygląd, a szczególnie kolor serwowanych przez Ciebie słodkości, wywołuje pewne oczekiwania wobec ich smaku [6]. Właśnie z tego powodu to od dekoracji cukierniczych może zależeć, czy uda Ci się sprzedać dany produkt!

Jak udekorować tort, aby był bardziej apetyczny?

Kolorowe ozdoby cukiernicze stanowią ucztę nie tylko dla naszych oczu. Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie określonych kolorów podczas dekorowania słodkości za pomocą druku spożywczego, bez wątpienia możesz zrewolucjonizować ich smak!

Po pierwsze, podczas tworzenia wydruków cukrowych możesz wybrać grafiki o bardziej lub mniej intensywnych kolorach. Jeżeli stworzysz bardziej nasycone dekoracje cukiernicze, są duże szanse, że konsumenci ocenią smak Twoich słodkości jako bardziej intensywny [4,7]!

Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli chcesz wykorzystać ploter drukujący do dekorowania na przykład tortu dla dziecka lub osoby starszej. Dlaczego? Ponieważ w tych grupach upodobanie do jedzenia o intensywnym zabarwieniu jest największe [8,9].

Kolorowe dekoracje cukiernicze a doznania smakowe konsumentów

Kolorowe jedzenie może pobudzać apetyt. To jednak nie koniec zastosowań dla barwników spożywczych w proszku, żelu czy płynie. Ich poszczególne kolory są bowiem kojarzone z różnymi smakami podstawowymi [1,4].

Nie obawiaj się przy tym wykorzystania różnokolorowych dekoracji cukierniczych! Wbrew pozorom, nie tylko dzieci chętnie sięgają po słodkości z kolorowymi nadrukami jadalnymi. Jeżeli wprowadzisz do swojej oferty wyroby cukiernicze z różnokolorowymi, personalizowanymi grafikami, Twoi klienci będą je wybierać o wiele chętniej [10]!

Czy barwniki spożywcze wpływają na smak jedzenia?

Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu słodkiego smaku Twoich produktów, podczas ich dekorowania wykorzystaj tusze jadalne w kolorze czerwonym lub różowym [1,4]. Barwniki spożywcze w czerwonym kolorze, pomogą Ci również zmniejszyć gorycz wyczuwalną w Twoich słodkościach. Przyczynią się dodatkowo do pobudzenia apetytu Twoich klientów i mogą ich skłonić do zakupów w Twojej cukierni [11-14]!

Natomiast jeżeli chcesz podkreślić kwaśną nutkę w Twoich deserach, sięgaj po zielone i żółte tusze jadalne [1,15]. Grafiki zawierające te kolory, doskonale sprawdzą się na przykład do dekorowania tortu z owocami. Możesz za ich pomocą ozdobić również makaroniki włoskie i francuskie z owocowym nadzieniem.

Smak ciasteczek ze słonym karmelem najlepiej podkreślą dekoracje cukiernicze w kolorze białym [1,16]. W tym przypadku możesz także wybrać grafiki z niebieskimi elementami. Nie powinny one jednak dominować, ponieważ kolor niebieski wpływa na hamowanie apetytu [17]. Takie właściwości mają również barwniki spożywcze w czarnym kolorze. Co więcej, słodkości zabarwione na czarno lub brązowo mogą przy tym być odbierane jako bardziej gorzkie [1,4].

Wydruk jadalny, czyli prosty sposób na różnokolorowe dekoracje cukiernicze

Wiesz już, że konsumenci najchętniej wybierają słodkości z różnokolorowymi dekoracjami. Zastanawiasz się, jak możesz je wykonać w szybki i prosty sposób, a dodatkowo zachować ich wysoką wartość artystyczną?

Wszystko, co musisz zrobić, to zastosować w tym celu druk spożywczy. Może Ci się tu przydać chociażby drukarka do opłatków, z którą wykonasz nadruk na papierze jadalnym. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie plotera cukierniczego.

Za pomocą tej nowoczesnej maszyny cukierniczej, przygotujesz wydruki jadalne bezpośrednio na powierzchni słodkości. Pozwoli Ci to na przyspieszenie procesu tworzenia dekoracji cukierniczych i znaczne zmniejszenie nakładu pracy. Co najważniejsze, osiągniesz w ten sposób zniewalające efekty!

Kolorowe desery na słodki stół – jak prezentować wyroby cukiernicze?

Podczas gdy przygotowujesz desery na słodki stół, musisz pamiętać o ich odpowiedniej prezentacji. Z tego powodu poza doborem kolorów barwników spożywczych, musisz wybrać odpowiednie kolory obrusu, naczyń i pozostałych dekoracji na słodki stół [18].

Dobrym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie efektu kontrastu, kierującego uwagę gości imprezy bądź eventu na desery umieszczone na słodkim stole. Jeżeli zdecydujesz się na przykład na różnokolorowe dekoracje cukiernicze, pozostałe elementy słodkiego stołu powinny być białe [19].

Takie same zasady sprawdzą się również w Twojej cukierni. Na wzmocnienie doznań smakowych może wpłynąć także kolor Twojej lady cukierniczej czy witryny chłodniczej. Nie zapominaj przy tym o zachowaniu odstępów między słodkościami tak, aby każdy produkt był dobrze widoczny. Wszystko to bez wątpienia nie pozostanie bez wpływu na wrażenia smakowe, towarzyszące wizycie w Twojej pracowni!

Piśmiennictwo:

  1. Laboratorium smaku. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, 2019. Dostęp z: https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/141880306.
  2. Shepherd GM. Neurogastronomy: How the Brain Creates Flavor and Why It Matters. Columbia University Press, Columbia 2012.
  3. Delwiche JF. You eat with your eyes first. Physiol Behav 2012; 107:502-504.
  4. Spence C. On the psychological impact of food colour. Flavour 2015; 4:21.
  5. Auvray M, Spence C. The multisensory perception of flavor. Conscious Cogn 2008; 1016–1031.
  6. Wadhera D, Capaldi-Phillips ED. A review of visual cues associated with food on food acceptance and consumption. Eat Behav 2014; 15:132-143.
  7. Zellner D, Strickhouser D, Tornow C. Disconfirmed hedonic expectations produce perceptual contrast, not assimilation. Am J Psychol 2004; 117:363–87.
  8. Spence C. Multisensory Flavor Perception. Cell 2015; 161:24-35.
  9. Bremner A, Lewkowicz D, Spence C. Multisensory Development. Oxford University Press, Oxford 2012.
  10. Piqueras-Fiszman B, Spence C. Colour, pleasantness, and consumption behaviour within a meal. Appetite 2014; 75:165-72.
  11. Valdez P, Mehrabian A. Effects of color on emotions. J Exp Psychol 1994; 123(4):394.
  12. Singh S. Impact of color on marketing. Manag Decis 2006; 44(6):783-789.
  13. Wadhera D, Capaldi-Phillips ED. A review of visual cues associated with food on food acceptance and consumption. Eat Behav 2014; 15(1):132-43.
  14. Zellner DA. Color-odor interactions. a review and model. Chemosens Percept 2013; 6:155–169.
  15. Koch C, Koch EC. Preconceptions of taste based on color. J Psychol 2003; 137(3):233–242.
  16. Garber Jr LL, Hyatt EM, Starr Jr RG. Placing food color experimentation into a valid consumer context. J Food Products Market 2001; 7(3):3–24.
  17. Piqueras-Fiszman B, Spence C. Colour, pleasantness, and consumption behaviour within a meal. Appetite 2014; 75:165-72.
  18. Stewart PC, Goss E (2013). Plate shape and colour interact to influence taste and quality judgments. Flavour 2013; 2:27.
  19. Piqueras-Fiszman B, Alcaide J, Roura E, Spence C. Is it the plate or is it the food? Assessing the influence of the color (black or white) and shape of the plate on the perception of the food placed on it. Food Qual Prefer 2012; 24(1):205-208.

Akcesoria do
drukarek

Zobacz naszą ofertę

Drukarki
IMAGO

Zobacz naszą ofertę

Inne polecane artykuły

Monoporcje z nadrukiem jadalnym

Druk spożywczy

Monoporcje to desery, które bez wątpienia cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów cukierni, gości bankietów, eventów i przyjęć. Te…

Czytaj dalej